WSPARCIE DLA GOSPODARSTW DOMOWYCH - DODATEK WĘGLOWY
Co to jest dodatek węglowy i komu przysługuje?
Przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561 i 1576).
Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.
WAŻNE:
Wójt, burmistrz albo prezydent miasta dokonuje weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku węglowego, w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Czy przyznanie dodatku uzależnione jest od kryterium dochodowego?
Nie.
Kto może złożyć wniosek?
W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy. Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.
Jaka jest wysokość dodatku?
Czytaj więcej: WSPARCIE DLA GOSPODARSTW DOMOWYCH - DODATEK...
Uroczyste otwarcie Klubu Seniora i Placówki wsparcia dziennego w Drewnicy
W poniedziałek nastąpiło otwarcie Klubu Seniora i Placówki wsparcia dziennego w Drewnicy.
W uroczystości otwarcia udział wzięli seniorzy, dzieci oraz zaproszeni goście. Uroczystego otwarcia dokonała Pani Wójt Gminy Stegna Ewa Dąbska, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Joanna Ostrowska oraz Sołtys wsi Drewnica Pani Mirosława Arcabowicz, która pełni również funkcję Animatora Klubu Seniora. Po modlitwie i poświęceniu świetlicy przez księdza proboszcza Jarosława Plisa, Wójt Gminy Stegna życzyła Seniorom owocnej pracy i pogratulowała dotychczasowych sukcesów. Dzieci z placówek przygotowały występ artystyczny.
Powstanie tego wyjątkowego miejsca wiąże się z pozyskaniem przez Panią Wójt środków w wysokości 4 300 323,42 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na realizację projektu „STOP WYKLUCZENIU! - Rozwój usług społecznych na terenie Gminy Stegna” między innymi na realizację inwestycji przebudowy i remontu świetlicy. Dzięki pozyskanym środkom wyremontowano obiekt, w taki sposób by służył mieszkańcom oraz spełniał wiele funkcji. Zakupiono meble oraz pełne wyposażenie kuchni. Seniorzy uzyskali przestrzeń dzięki, której będą mogli swobodnie stawiać kolejne taneczne kroki. Kuchnia stanie się sercem Klubu Seniora. To tutaj Seniorzy będą poznawali techniki przyrządzania rozmaitych potraw, połączenia smaku, zapachu podczas warsztatów zdrowego odżywiania. Klub będzie dla nich miejscem codziennej integracji, spotkań, aktywizacji między innymi na zajęciach z panią psycholog, artystycznych, metamorfozy- lekcji stylu. Dzieci z placówek wsparcia dziennego otrzymają pomoc i wsparcie od wychowawcy poprzez animację czasu wolnego w celu podniesienia kompetencji społecznych.
Wyremontowana świetlica będzie służyła nie tylko aktywizacji seniorów i dzieci, ale całej lokalnej społeczności.
Projekt STOP WYKLUCZENIU! Rozwój usług społecznych na terenie Gminy Stegna został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020
KOLEJNY ELEMENT WSPARCIA SENIORÓW W GMINIE STEGNA
Na ostatniej sesji została przyjęta uchwała Gminny Program Osłonowy „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022, który adresowany jest do mieszkanek i mieszkańców w wieku 65 i więcej lat, którzy potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Program osłonowy powstał na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Jego przygotowanie wynika z ogłoszonego w styczniu przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 – moduł I. Program osłonowy zakłada wsparcie poprzez „opaskę bezpieczeństwa” 30 osób, w szczególności samotnych seniorek i seniorów, często schorowanych i z niepełnosprawnością, mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Pomocą objęte będą też mieszkanki i mieszkańcy 65+, którzy choć mają rodzinę, to nie jest ona w stanie zapewnić im wystarczającej opieki i uwagi. Koordynatorem programu jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej W Stegnie. Program finansowany będzie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Przypominamy, iż jednocześnie na terenie naszej Gminy funkcjonuje system Teleopieki. Koszty związane z funkcjonowaniem systemu Teleopieki ponosi w całości gmina Stegna.
Mieszkańcy w systemie Teleopieki do dyspozycji mają aż pięć urządzeń:
Czytaj więcej: KOLEJNY ELEMENT WSPARCIA SENIORÓW W GMINIE STEGNA