umowa

Wójt Gminy Stegna Pani Ewa Dąbska podpisała umowę z Polskim Centrum Opieki w Gdyni o przystąpieniu do powszechnego Pomorskiego Systemu Teleopieki.

Dzięki zawartej umowie mieszkańcy naszej Gminy po raz kolejny uzyskali bezpłatny dostęp do usługi teleopieki domowej.

Pomoc skierowana jest do osób starszych, samotnych, schorowanych, po zabiegach operacyjnych, o małym stopniu samodzielności. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe dla osoby starszej. Dzięki niemu przebywa ona w swoim własnym domu i jest otoczona bliskimi, co może pozytywnie wpływać na jej stan zdrowia. Osoba starsza przebywająca w domu wciąż czuje się bowiem częścią rodziny i nie grozi jej samotność, która dla większości z nas jest nie do zniesienia.

Elektroniczna opieka nad ludźmi starszymi jest siecią, której użytkownicy otrzymują specjalne aparaty posiadające połączenie z centrum alarmowym. W razie potrzeby wystarczy nacisnąć przycisk, by sygnał alarmowy dotarł do dyspozytorni, mającej informacje o stanie zdrowia swoich abonentów. Ta z kolei zdecyduje, czy od razu powiadomić odpowiednie służby, czy najpierw skontaktować się z opiekunem seniora.

Teleopeka - składa się z trzech współdziałających ze sobą elementów:

  • NADAJNIK - osobisty przycisk alarmowy noszony na przegubie ręki wysyła sygnał do Centrali;
  • TERMINAL - urządzenie wyposażone w mikrofon i głośnik, uruchamiane jest w razie interwencji przez nadajnik z dowolnego miejsca mieszkania i umożliwia rozmowę z operatorem, znajdującym się w Centrum Operacyjno - Alarmowym;
  • CENTRUM OPERACYJNO-ALARMOWE - odczytuje wysłany sygnał alarmujący i dzięki terminalowi znajdującemu się w mieszkaniu pozwala pracownikom centrali nawiązać kontakt i podjąć odpowiednią interwencję.

Zaletą  systemu jest jego poręczność - seniorzy otrzymują urządzenie przypominające zegarek. Aparat funkcjonuje dzięki sieci GSM lub stacjonarnym łączom telefonicznym.

W ramach umowy Polskie Centrum Opieki wydzierżawi Gminie Stegna telefony stacjonarne
i komórkowe które zostaną przekazane osobom objętym systemem Teleopieki.

Koszty związane z funkcjonowaniem systemu Teleopieki ponosi Gmina. 

Szczegółowe informacje można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Stegnie  ul. Wojska Polskiego 12 osobiście lub telefonicznie pod nr  55-247-82-86

teleopieka